Renkantis dažus svarbu ne tik spalva

Dažymui paruoštos sienos kviečia prisiliesti teptuku. Tačiau ar tikrai žinote, į kokius dažus geriausia būtų jį merkti?

Ką dažysite?

Tai pirmas klausimas, į kurį turėtumėte atsakyti sau ar dažymo specialistui. Dažų pasirinkimas priklauso nuo patalpų paskirties, žmonių judėjimo intensyvumo bei nuo to, kokie paviršiai bus dažomi. Svarbu ir tai, kad gyvenamosiose patalpose naudojami dažai neturėtų sveikatai kenksmingų medžiagų.
Pagrindinai vidaus apdailai naudojami lateksiniai dažai, kurie yra ypatingai atsparūs drėgmei, purvui bei valymui.

Kas kam?

Kadangi daugiausiai judama koridoriuose, čia rekomenduojama naudoti plovimui ir trinčiai atsparius (1-2 klasės atsparumo) dažus arba dekoratyvinius tinkus. Virtuvės sienas taip pat ne pro šalį dažyti gerai valomais dažais – juk čia įvyksta įvairių ekscesų. Plaunamus dažus patariama naudoti ir vaikų kambariams dažyti, nes mažieji mėgsta savo piešiniais „dekoruoti” sienas. Taip sienas išpaišius net „flomasteriu”, dėmes galima lengvai pašalinti panaudojus paprastą trintuką, nesibaiminant, kad trinta vieta liks blizgi.
Plaunami dažai būna ir blizgūs, ir matiniai. Tačiau matiniai, nors ir yra aukštos atsparumo klasės, yra teplesni ir  sunkiau išvalomi. Valant jais dažytus paviršius, tikėtina susidurti su problema, kai valoma vieta ima blizgėti. Norint to išvengti, patariama sienas dažyti blizgiais dažais, kurie yra atsparūs buitinių valiklių bei ploviklių poveikiui
Ekologiškesni dažai yra tie, kurių sudėtyje yra mažiau lakiųjų organinių medžiagų. Tiesa, dabar ekologiškai nešvariais dažais paprastai prekiauti draudžiama.
Miegamuosiuose kambariuose žemesnis judėjimo intensyvumas leidžia naudoti ir matinius dažus. Vonios sienoms gali būti naudojami specialiai skirti dažai, kurie turėtų antipelėsinių priedų.
• Dažyti metaliniams paviršiams tinka bet kokios rūšies dažai. Svarbu tik, kad paviršiai būtų tinkamai paruošti. Metalus  patariama dažyti akriliniais dažais (prieš tai būtina nugruntuoti alkidiniu gruntu), neleisiančiais dažams pagelsti.
• Medienai patalpose dažyti siūloma rinktis akrilinius dažus. Medinėms grindims dažyti rekomenduojami grindų dažai arba lakai

Blizgesys

Kuo dažai blizgesni, tuo jie atsparesni plovimui bei trinčiai, tačiau tokie dažai neslepia nelygumų. Dauguma tiek lateksinių, tiek akrilinių bei vinilinių dažų būna kelių blizgumo lygių: blizgūs, lukšto blizgesio, šilko blizgesio arba mažo blizgumo bei matiniai.
• Blizgūs ir labai blizgūs dažai labiau išryškina paviršiaus nelygumus, todėl ne itin lygias sienas rekomenduotina dažyti visiškai matiniais dažais. Didžiausias blizgių dažų pliusas – jie yra lengvai valomi, ir nuvalyta vieta neblizga.
• Lukšto spindesio, šilko blizgesio ar mažo blizgumo dažai – tarpiniai tarp pusiau blizgių ir matinių. Jie paviršiui suteikia vizualinio šiltumo ir gelmės efektą. Šio blizgesio tipo dažai atsparesni purvui nei matiniai.
• Matiniai dažai puikiai tinka šiurkštiems, nelygiems paviršiams. Jų porėtas paviršius sulaiko teršalus, tačiau svarbu nepamiršti, kad tokiais dažais padengti paviršiai sunkiau valomi nei nudažyti blizgiais dažais, bei tai, kad valoma vieta po to gali blizgėti.

Dvikova

Pelėsiai gadina dažytas kambarių sienas bei lubas, tai ne tik neestetiška, tačiau ir kenksminga sveikatai. Šiuo metu yra daug priemonių, padedančių išvengti pelėsio atsiradimo, tik reikia mokėti teisingai pasirinkti, nes kas tinka vienoms patalpos, gali netikti kitoms. Taip pat svarbu žinoti, kad šie cheminiai preparatai yra kenksmingi. Paprastai ant jų pakuočių yra rašoma, kokiai iš keturių pavojingumo klasių priskiriamas gaminys. Labai kenksmingos medžiagos tinka tik lauko darbams.
Ką daryti, kad namuose nesiveistų pelėsiai? Svarbu didelius baldus statyti toliau nuo sienų, prižiūrėti, kad į langų rėmų vidų nepatektų vanduo, nuolat vėdinti patalpas, kambariuose patariama palaikyti 20–21 C šilumos temperature.
Jei pelėsiai jau pažeidė sienas, prieš dažant svarbu jas tinkamai nuplauti chloruotu vandeniu arba acto ir vandens skiediniu. Po to padengti paviršių antipelėsiniais dažais, kurie trukdytų pelėsiams veistis. Tokių dažų vieno litro kaina svyruoja tarp 15 ir 40 litų. Kokybiškų dažų kaina prasideda jau nuo 30 litų. Šiais dažais padengus sienas, jas galima taip ir palikti arba ant viršaus dažyti kitais pageidaujamais bet kokios rūšies ir spalvos dažais.

Geresnis dengiamumas

Kai kalbama apie vidaus dažus, kaip taisyklė, viena iš pagrindinių temų yra geras dengiamumas, t.y. dažų galimybė uždengti arba paslėpti dažomą paviršių. Geras dengiamumas, tai geras nudažyto paviršiaus vaizdas. Naudojant geriau dengiančius dažus kartais reikia mažiau sluoksnių, taupomas brangus laikas, pinigai, išvengiama papildomo darbo.

Kaip pasirinkti gerai dengiančius dažus? Ekspertai rekomenduoja rinktis aukštos kokybės dažus, nes tai labiau apsimoka palyginus su paprastais dažais. Aukštos kokybės dažuose yra daug priedų, kurie gerina dengiamumą:

Didelis kiekis kokybiško pigmento, kuris gerina dengiamumą

Specialūs priedai padedantys suformuoti vienodą, lygią dažų plėvelę

Didelis procentinis kiekis kietųjų dalelių dažuose

Visi šitie priedai yra brangūs, todėl aukštos kokybės dažai kainuoja daugiau negu paprasti. Ekspertų palyginimu, vis vien labiau apsimoka pirkti aukščiausios kokybės dažus, nesvarbu, ar dažai pats laisvalaikiu, ar esi dažytojas – profesionalas.

Pats teisingiausias žingsnis pasiekti gerą dengiamumą yra aukščiausios kokybės dažai, bet yra keletas reikšmingų faktorių į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:

Dažų išeiga Dažų išeiga dažniausiai nurodoma ant pakuotės ir rekomenduojama gamintojo. Neviršykite nurodytos išeigos ir nudažykite tokį plotą, koks nurodytas etiketėje, kitaip padengsite plonesniu sluoksniu negu rekomenduojama, dėl ko suprastės dengiamumas.

Spalvos pasirinkimas Yra tokia natūrali tendencija, kad tam tikros spalvos dengia geriau už kitas. Žemės atspalviai, tokie kaip rudi, rūdžių ar alyviniai, dengia geriau negu organinės spalvos – ryškiai raudonos ir geltonos.

Spalvų kontrastas Pasiekti gerą dengiamumą sunkiau, kai bandoma šviesiomis spalvomis paslėpti

ryškiomis ar tamsiomis spalvomis dažytus paviršius. Tada būtinai naudokite gruntinius dažus.

 

Puošnusis dažymas

Sienas galima dažyti ne tik įprastu būdu, bet ir specialias įrankiais išgauti faktūra, spalvų ir atspalvių derinime įdomų rezultatą. Tokiam sienų dažymui naudojami dažai, skirti vidaus dekorui. Jie ant sienos tepami mentele, vėliau paviršius blizginamas, vaškuojamas ir poliruojamas – taip sienoms suteikiamas išskirtinis šilko blizgesys. Orginaliam sienų dažymui tinka ir naturalūs dažai, pvz., kalkiniai. Jie atsparūs mechaniniam poveikiui, purvui, drėgmei, temperatūros svyravimams, todėl puikiai tinka virtuvei, vonios kambariui ar židiniui dekoruoti.
Sienas galima papuošti ir origianalia tekstūra: jūros kempine, teptuku ar kitomis priemonėmis ant dažais padengtos sienos kuriamas ornamentas, tekstūros efektai. Orientacinė sienų dekoravimo kaina – 50–150 litų vienam kvadratiniam metrui. Į kainą įskaičiuojamas darbas, įrankiai bei medžiagos.

Kainų „paletė”

Specialistai tvirtina, kad kokybę geriausiai atspindi kaina. Kokybiški dažai dažniausiai susideda iš 8–16 sudedamųjų dalių. Komponentų rūšys: rišiklis, pigmentai, užpildas ir kiti priedai, kurie suteikia dažams kokybiškumo. Tai yra sudedamosios medžiagos, kurios, pavyzdžiui, reguliuoja blizgumą, atsparumą trinčiai ir t. t. Kuo daugiau įvairių priedų, tuo dažai kokybiškesni. Tiesa, nuo to priklauso ir dažų kaina.
Lateksinių dažų kaina gali svyruoti nuo 10 iki 40 litų ir daugiau. Akrilinių dažų kainos labai panašios – jie kainuoja nuo 20 iki 50 ir daugiau litų už vieną litrą. Vieno litro dažų paprastai pakanka 4–6 kvadratiniams metrams dviem sluoksniais padengti.
Svarbu nepamiršti, kad dažymo darbai taip pat kainuoja (už vieno kvadratinio metro sienų ar lubų nudažymą jums tektų mokėti apie 15–20 litų, už vieno kvadratinio metro paviršiaus paruošimą – apie 5–10 litus, o vieno kvadratinio metro sienų ar lubų glaistymas kainuoja dar 15–20 litų). Todėl prieš pasirenkant dažus reikėtų pasitarti, ką pasirinkti, kad geras rezultatas gautusi iš pirmo karto, nes klaidų ištaisymai taip pat kainuoja.                                                                                                                             Žinoma, jei nuspręstumėte kibti į dažymo darbus savo jėgomis, tuomet sienų dažymas pareikalautų tik jūsų laiko, jėgų ir kantrybės.