Dažome patys. Nuo ko pradėti

Atliekate namuose remontą ir beliko nudažyti tik sienas? Patarsime, kas, kaip ir su kuo, kad netektų sukti galvos ir viską atliktumėte teisingai.

Sienų ir lubų dažymas

Darbo vietos paruošimas. Visus baldus, jei neįmanoma išnešti, kaip galima labiau sustumkite į kambario vidurį. Juos, kaip ir grindis, uždenkite plėvele, taip pat pridenkite elektros lizdus arba apklijuokite juos lipniąja juostele. Nukabinkite paveikslus, šviestuvus.

Paviršiaus paruošimas dažymui. Neskubėkite kuo greičiau dažyti–prastai dažymui paruoštas paviršius sugadins visus planus bei idėjas. Sienos turi būti itin lygios, švarios ir glotnios.

• Jei ant sienos buvo gerai išsilaikiusių senų dažų, juos reikia pašiurkštinti (nuvalyti kempine dulkes ir nuplauti šarminiu vandeniu). Jei blogai išsilaikę, kiek įmanoma ir kiek lupasi nugremžti, patartina netgi iki tinko sluoksnio. Po to sienas reikėtų nuplauti, tam labai patogu naudotis paprastomis šluostėmis. Tačiau griežtai venkite buitinių valymo priemonių–tai gali pakenkti naujų dažų sukibimui su siena.

• Po šių darbų ateina eilė gruntuoti. Gruntas turi užtikrinti gerą sukibimą su dažomu paviršiumi ir dažais, patikimai saugoti dažomą paviršių ir pasižymėti dideliu atsparumu korozijai. Būtina naudoti konkrečiam paviršiui skirtą gruntą.

• Toliau – sienos plyšius ir nelygumus užglaistome smulkiagrūdžiu glaistu, kurio galite nusipirkti jau paruoštą. Gilesnius nelygumus galima užtinkuoti greitai džiūvančiu tinku, vėliau šias vietas reikia kruopščiai nušlifuoti, nuglaistyti. Prieš dažymą paviršių būtinai reikia nugruntuoti giluminiu gruntu, tuo surišant ant paviršiaus esančias mikrodulkes ir sutvirtinant paviršių geresniam dažų sukibimui. Gruntuoti pradedame tik tada, kai glaistas visiškai nudžiūsta, t. y. įgauna idealiai baltą spalvą. Nudažius pirmą sluoksnį, antruoju galima dengti tik pilnai nudžiūvus pirmajam. Dažyti pradedame nuo lubų, po to – sienų eilė.

Aplink langus ir duris. Prieš dažydami visą sieną, nudažome kraštus aplink langus ir duris. Durų staktas, langų rėmus, kurie ribojasi su dažoma siena, jei nenorite jų ištepti, patartina apklijuoti dažymui skirta lipniąja juosta. Tuomet siauru teptuku reikėtų lygiai ir atsargiai apibrėžti rėmą taip, kad šeriai brėžtų aiškią liniją prie pat lipniąja juostele apklijuoto rėmo (užtepant truputį dažų ir ant juostelės). Kai tai atliekame, galime tęsti sienos dažymą. Lipniąją juostelę patartina nuimti, kai tik praeina saugomų paviršių apvarvėjimo dažais pavojus, jokiu būdu nelaikykite priklijuotos juostelės ilgiau nei leidžia gamintojas.

Dažymas. Didelius ir laisvus plotus labai patogu dažyti įvairiais voleliais. Putų polistirolo ir avikailio voleliai tinka dažyti lygiems paviršiams; ilgaplaukiai sintetiniai – nelygiems. Prieš pradėdami dažyti visą sieną voleliu, išdažykite kampus. Voleliais dažyti labiau tinka emulsiniai dažai, nes aliejinius dažus gali būti sunku nuvalyti nuo volelio rankovės. Siena dažoma volelio pločio juostomis iš viršaus į apačią ir atgal. Juostos dažymas voleliu užbaigiamas potėpiu į viršų, gretimą juostą svarbu pradėti dažyti šiek tiek užleidžiant ant jau nudažytos, kad neliktų tarpų. Norėdami sieną nudažyti skirtingomis spalvomis, neišvengsite perėjimo, skiriamosios linijos. Šią liniją patogu nusibrėžti paprasčiausiu pieštuku, lygumą tikrinant gulsčiuku. Dažydami ties spalvų sandūra būtinai naudokite lipniąją dažymo juostelę – taip apsaugosite jau nudažytą paviršių nuo išsitepimo, skiriamoji linija bus ryškiai matoma.

Grindjuostes patogu dažyti mažu teptuku, ribą su siena apsaugant lipniąja juostele arba užkišus kartono plokštelę.

Lubų dažymo ypatumai

Lubas galima dažyti naudojant prailgintą volelio rankeną arba pasilipus ant tvirtų kopėtėlių, pakylos, kuri turėtų būti tokio aukščio, kad užsilipus atstumas nuo galvos iki lubų butų 8–10 cm. Lubas patogu padalinti į 30–40 cm pločio juostas ir kiekvieną dažyti pradedant nuo pagrindinio šviesos šaltinio.

Dažymas tikrai yra vienas iš paprastesnių „rimtų darbų”, tad jei viską atliksite atsakingai ir pagal gamintojų rekomendacijas, jums būtinai pasiseks. Tik prisiminkite – dažant nereikia skubėti. Sėkmės.