Kaip dažyti medinį paviršių?

Kaip parengti dažymui naują rąstinį ar dailentėmis apkaltą namą?

Norint gerai nudažyti rąstinį ar dailylentėmis apkaltą namą, svarbu įsitikinti, kad mediena sausa. Jei ne, tai saulei pakaitinus atsiras plyšių. Dažomą medieną reikia impregnuoti. Geriausias rezultatas, kai dailylentės „sočiai” impregnuojamos iš visų pusių, o fasadinė pusė vieną kartą nudažoma dar prieš prikalant ant fasado (taip išvengsite, kad dailylentėms kiek susitraukus, pasimatys neuždažytos užlaidos dailylenčių sujungimo vietose). Impregnantas gerai įsigers į sausą medieną. Jei norite dažyti skaidria danga dengiančiomis dažyvėmis, galite naudoti 3in1 sistemą turinčius dažus (pvz. HK-Lazur, Altax Q), kurie vienu metu impregnuoja medieną ir suteikia norimą spalvą. Jam nudžiūvus, rąstai ar dailylentės dažomos pasirinktais dažais.

Į ka reikia atkreipti dėmesį renkantis dažus mediniam namui?

Svarbiausios medžio dažų savybės – pralaidumas vandens garams ir elastingumas. Medis yra „gyva” medžiaga. Jis visada šiek tiek „vaikšto”, nes keičiasi drėgmės santykis, todėl dažai turi būti elastingi. Jei dažai neturės šių savybių, po metų ar dviejų dažų danga ims skeldėti ir pradės luptis.

Ar būtina prieš dažant naudoti gruntą? 

Siekiant ilgalaikio rezultato – taip. Impregnuojantis gruntas apsaugo medieną nuo puvimo, pamėlynavimo, kenkėjų, graužikų. Be to, ant gruntuoto paviršiaus geriau prikimba dažai, pastebimai sumažėja dažų sąnaudos. Kadangi paprastai grunto kainos yra žemesnės nei dažų, sumažinę dažų sąnaudas, galutiniame rezultate gausite ilgalaikę, patikimą medienos apsaugą ir sumokėsite mažesnę kainą.

Dėl ko nudažyta mediena lauke ima juoduoti? 

Mediena juoduoja dėl ultravioletinių spindulių poveikio. Bespalvės ar šviesių spalvų dažyvės (skaidrūs medienos dažai) nesudaro, arba sudaro nepakankamą UV filtrą, dėl to mediena pradeda juoduoti. Norint to išvengti, reikia naudoti dažyves turinčias padidintą UV apsaugą (pvz. Langzeit UV+,  Wetterschutz UV+), nepamirštant, kad jų tarnavimo laikas vis tiek yra trumpesnis, arba rinktis daugiau pigmento (tamsesnių spalvų) turinčius dažus. Pajuodavusias vietas gali padėti atnaujinti priemonės skirtos medienos valymui ir balinimui (pvz. Renovator, Remover) 

Dažų ilgaamžiškumas

Naudokite kokybišką, sausą medieną ir atkreipkite dėmesį į jos ilgaamžiškumą įtakojančius veiksnius : tvarkinga vandens nutekėjimo sistema, pagal vietovę ir geografinę padėtį teisingai parinkti dažai ir jų spalva. Reikia žinoti, kad dengiančios dažų sistemos tarnauja gerokai ilgiau iki 15m, nors pietines ir vakarines namo sienas gali tekti atnaujinti ir anksčiau. Skaidrios dažų sistemos tarnauja nuo 5m (pasirinkus šviesių spalvų dažus) iki 7-8m (pasirinkus tamsesnių spalvų dažus), nors pietines ir vakarines namo sienas taip pat gali reikėti atnaujinti ir anksčiau.

Dažymo sąlygas išorės darbams

Geriausios sąlygos išorės dažymo darbams būna debesuotą, sausą dieną, esant nestipriam vėjeliui. Nuo saulės spindulių įkaitusio paviršiaus dažyti nerekomenduojama. Jei jau neturite įšeities, tai pradėkite dažyti tas sienas, kurios yra saulės neapšviestoje pusėje ir eikite pagal laikrodžio rodyklę, kad sukantis saulei dažytumėte pavėsyje esančias sienas. Nedažykite vakare, nes ant paviršiaus iškritusi rasa kenkia dažų plėvelei. Svarbu, kad lauke nelytų ir oro temperatūra būtų aukščiau +5 °C

Kokybiškos darbo priemonės

Norint gauti gerą rezultatą, naudokite kokybiškas ir teisingai pasirinktas darbo priemones. Jos yra patvaresnės, su jomis patogu dirbti. Gruntuojant medieną, naudokite platų, beveik per visą lentos plotį apimantį teptuką. Taip „sočiai” įmirkysite medieną. Dažymui taip pat naudokite platesnį ir  beveik per visą lentos plotį apimantį teptuką, skirtą medienos dažymui. Jis geriau paima dažus, nepalieka ant dažomo paviršiaus plaukų, paviršius nudažomas tolygiai, nepalieka dryžių. Lentų galams dažyti naudokite siauresnius teptukus, gruntuojant lentų galus galite tiesiog įmirkyti vonelėje.

Venkite skirtingų atspalvių

Dažykite po vieną sieną, kad tęsinio vieta liktų kampe ar kitoje ne taip matomoje vietoje. Nesustokite dažyti ilgesniam laikui nudažę sieną iki vidurio, nes tęsiant sudūrimo vietose liks matomi persidengimai. Taip pat nedažykite saulės spindulių apšviestos sienos, nes per greitai išdžiūvę dažai taip pat paliks matomus persidengimus. Prieš dažymą gerai išmaišykite, o dažymo metu nepamirškite pamaišyti dažų.