Kokios medinių terasų priežiūros procedūros yra būtinos?
Vasarą medines terasas ir fasadus labiausiai veikia karšta saulė ir lietus, tad pirmiausia svarbu saugoti paviršius nuo UV spindulių ir drėgmės. Mediena su laiku ỹra, ją veikia ne tik įvairios ligos, bet ir vabzdžiai, todėl reikalinga nuosekli profilaktinė priežiūra. Vasarinės procedūros priklauso nuo to, ar mediniai paviršiai yra visiškai nauji, ar dažyti, ar juos reikia tik atnaujinti. Naujoms terasų ar fasadų lentoms būtina atlikti šiuos veiksmus: medieną įmirkyti, gruntuoti ir dažyti. Gruntavimui gali būti naudojamas tirpiklinis gruntas (pvz. „Pinotex Base“, „Holzschutzgrund”, „Bird Brand Compleate”, „Altax Q”) arba panašūs vandeniniai produktai (pvz. „Pinotex Wood Primer“, „Bird Brande Ecosote”). Gruntui visiškai išdžiūvus paviršių reikia dengti pasirinkta medinių terasų apsaugos priemone, dviem sluoksniais. Rekomenduojama „Pinotex Terrace Oil“, „Universal Oil”, ‘Bird Brand Decking Oil” ir kt.
Lauke esanti mediena išlaiko gerą išvaizdą, spalvą ir tvirtumą tik tada, jei yra tinkamai prižiūrima. Svarbu apsaugoti ją nuo pelėsio, puvimo, pamėlynavimo, dumblių ir, taip pat, leisti „kvėpuoti“.
Visuomet reikia turėti galvoje, kad tamsūs atspalviai sugers daugiau šilumos ir mediniai paviršiai gali pradėti skilinėti. Dėl šios priežasties patartina rinktis šviesesnius atspalvius. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kaip po žiemos atrodo lentų galai, jų sandūros, paviršius aplink vinių ar varžtų galvutes. Šios vietos terasose pačios jautriausios.
Kokios yra pagrindinės žmonių klaidos?
Pagrindinė klaida, ko gero, yra taupymas kokybiškoms medžio apsaugos priemonėms. Taip pat būdinga medinius paviršius prižiūrėti nenuosekliai. Be abejo, taip nutinka dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai manoma, kad vienintelės priemonės ir vienkartinio dažymo pakaks ilgiems metams. Deja, taip nėra. Dėl to priemones svarbu rinktis pagal paviršiaus tipą ir savybes, jokiu būdu ne bet kaip.
Dar viena dažna klaida – darbams atlikti pasirenkamas ne koks oras. Pavyzdžiui, terasų paviršiai dažomi labai vėjuotu ar saulėtu oru, mėgstama dažyti iš ankstyvo ryto, kol rasa dar nenukritusi. Reikėtų suprasti, kad esant per dideliam vėjui ar stipriai kaitinant saulei – medienos apsaugos priemonės per daug greitai džiūsta. Taip nesusidaro kokybiška plėvelė ir apsaugos priemonės nespėja įsigerti į medieną.
Dar viena didelė klaida – dažyti dar neišdžiūvusią medieną. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad lauko darbams negalima naudoti bespalvių medžio apsaugos priemonių – šios neturi apsaugos nuo UV spindulių. Kitaip tariant, kuo priemonė turi daugiau pigmento, tuo ji geriau saugo nuo UV spindulių poveikio.
Kokius veiksmus ir kokiais etapais juos reiktų atlikti norint tinkamai prižiūrėti naują įrengtą terasą?
Naujos terasos įrengimas yra atsakingas, žinių ir tinkamo pasirengimo reikalaujantis procesas. Medinės terasos, kaip ir verandos, – tai padidintos apkrovos konstrukcijos, jas nuolat veikia kenksmingi aplinkos veiksniai: žalingas atmosferos poveikis, mechaniniai pažeidimai. Šioms konstrukcijoms statyti naudojama trijų rūšių mediena – spygliuočių, lapuočių ir egzotiška mediena. Egzotiškų rūšių mediena įprastai atgabenama jau apdorota, o jei to nėra, ją reikia apdoroti labai kruopščiai, kad ji neprarastų turimų išskirtinių savybių. Spygliuočiams ir lapuočiams taip pat reikia apsaugos. Geriausia, šiuo atveju, yra medieną sauganti alyva.
Naują terasą rekomenduojame pirmiausia gruntuoti bespalviu gruntu (pvz. „Pinotex Base“, „Holzschutzgrund”, „Bird Brand Compleate”, „Altax Q”)“, ypač atkreipiant dėmesį į lentų galus – prieš gruntavimą labai svarbu juos gerai apdoroti. Kai lentos gerai išdžiūna, jas reikėtų dengti specialiai tam skirtomis alyvomis (pvz.„Pinotex Terrace Oil“, „Universal Oil”, ‘Bird Brand Decking Oil” ir kt.) su pigmentu. Siekiant geriausio rezultato, alyva terasą reiktų tepti kelerius metus iš eilės. Verta pabrėžti, kad alyva paryškina natūralią medienos išvaizdą, maksimaliai padidina jos atsparumą drėgmei ir giliai įsigeria į paviršių. Be to, šią priemonę labai paprasta naudoti ir dengti medinius paviršius.
Jei tik yra galimybė, geriausia medieną apdoroti dar prieš įrengiant terasą. Efektyviausias būdas – panardinti lentas į alyvą, tačiau užtenka ir teptuku gausiai ištepti lentas. Jei alyva dengiama ant jau suklotų lentų, vietos, kur lentos jungiasi tarpusavyje, lieka neapdorotos ir neapsaugotos. Jei vis dėlto turima jau sukonstruota terasa, būtina specialia priemone padengti apatinę konstrukcijos dalį, kuri sąveikauja su žeme, cementu ir t.t. Tam galima naudoti „Pinotex Impra“ – specialią, giliai įsigeriančią priemonę, saugančią medieną nuo per didelės drėgmės ir puvimo.
Ką daryti, jei terasa nebuvo padengta reikiama priemone ir joje atsirado juodi pelėsiniai taškeliai?
Tikslinga būtų nuvalyti terasą valikliu, (pvz. „Pinotex Terrace Cleaner“, arba „Remmers Grünbelag-Entferner”). Visas paviršius turi būti dengiamas taip, tarsi dažytumėte. Tuomet laukiama apie pusvalandį, stebima, kad pilnai nepridžiūtų ir šepečiu bei vandeniu gerai nutrinama. Valiklis pradeda putoti ir lengvai šalina visus nešvarumus, tokius kaip pelėsis ar kerpės. Vėliau terasos paviršių reikėtų dar kartą nuplauti vandeniu ir palikti gerai išdžiūti.
Kaip terasa bus apsaugota geriau, apsauginėmis priemonėmis padengiant jau surinktą terasą ar dengiant kiekvieną lentą atskirai ir tada surenkant konstrukciją?
Paskutinis žingsnis – paviršių vieną arba du kartus dengti specialia alyva, (pvz.„Pinotex Terrace Oil“, „Universal Oil”, ‘Bird Brand Decking Oil” ir kt.). Jei taškeliai vidiniai, rekomenduotina nuvalyti paviršių ir prieš dengiant alyva, padengti gruntu (pvz. „Pinotex Base“, „Holzschutzgrund”, „Bird Brand Compleate”, „Altax Q”)““. Jis įsigers į medieną ir neleis atsirasti vidiniam pelėsiui. Minėti valikliai šiek tiek balina medieną, tad tamsesnis terasos paviršius gali truputį šviesėti. Norint pabalinti visą terasą, naudokite priemones medienos valymui ir balinimui (pvz. Renovator, arba Remover). Svarbu paminėti, kad alyva turi būti su pigmentu. Bespalvių alyvų terasoms naudoti lauke nerekomenduojame, nes ji neturi apsaugos nuo UV spindulių ir terasos paviršius gali pajuoduoti.